torsdag 24 augusti 2017

Uppkoket

Våra medlemmar kanske undrar varför det har varit så tyst från WASSUPs styrelse sedan årsmötet. Har vattnet kallnat? Tvärtom. Det stora stöd som utbetalades till Vinden Second Hand kring årsskiftet sammanslaget med det löpande underhållsbehov som finns i WASSUPs biståndsarbete - och dessutom semestertiderna som precis har blivit passé - har inneburit att vi har legat och puttrat de senaste månaderna. 

Snart kokar det däremot upp! Årsmötet innebär en del förändringar i föreningens organisation och det aktiva arbetet som genomförs sker främst på vårt engagemangs administrativa sida. Förutom sökandet av nya medlemmar letar vi fortfarande efter intressanta projekt att stödja, gärna sådana som behandlar eller åtminstone tangerar förbättrandet av grundvattensituationen för människor i utsatta lägen.

Har du tips på projekt eller är intresserad av att stödja oss med donationer så kan du gå in här och berätta friskt! Vi tar tacksamt emot och följer upp de inspel som kommer till våra bord.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar